Grudusk, 07.06.2017 r.

OŚR.6220.2.2017

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 23 ze zm.) w związku z art. 63 ust. 1 i 4, art. 64 ust. 1, art. 66 i art. 68 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji                             o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 353 ze zm., zwaną dalej „ustawą ooś”), a także § 3 ust. 2 pkt 2 w związku z § 3 ust. 1 pkt 102 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 71, zwanego dalej „rozporządzeniem Rady Ministrów”), po rozpatrzeniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z załącznikami, złożonego przez inwestora Pana Marka Bobińskiego oraz uzyskaniu wymaganych przepisami powyższej ustawy opinii

p o s t a n a w i a m

  1. nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie chlewni dla macior na działce nr ewidencyjny 122 w miejscowości Przywilcz, gmina Grudusk.
  2. w ramach oceny oddziaływania na środowisko opracować Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (zwany dalej „raportem ooś”), zgodny z art. 66 ustawy ooś, w którym szczegółowej analizie należy poddać następujące elementy:
  3. w zakresie oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na powietrze atmosferyczne                       – należy wykonać obliczenia rozprzestrzeniania się substancji w powietrzu, dla których określono poziomy dopuszczalne oraz dla tych, dla których określono wartości odniesienia (uwzględniające wszystkie emitowane substancje oraz wszystkie źródła emisji); obliczenia należy wykonać zgodnie z metodyką Ministra Środowiska i dostosowanym do niej programem obliczeniowym, należy przedstawić czytelną interpretację graficzną wyników tych obliczeń, pozwalającą na jednoznaczne stwierdzenie poziomów zanieczyszczeń w powietrzu oraz dołączyć wykaz aktualnego stanu jakości powietrza atmosferycznego dla analizowanego terenu, dane wejściowe przyjęte do obliczeń oraz wydruki obliczeń;
  4. w zakresie ochrony przed hałasem – należy wykonać analizę oddziaływania hałasu do środowiska zgodnie z metodyką zalecaną przez Ministra Środowiska, a zatem                                               z wykorzystaniem instrukcji zgodnej z polskimi normami i dostosowanym do nich programem obliczeniowym oraz przedstawić zagadnienia w formie graficznej, prezentującej zasięgi poszczególnych izofon w porze dnia i nocy oraz wskazującej tereny chronione akustycznie;
  5. w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, raport powinien zawierać informacje dotyczące przewidywanych ilości oraz sposób postępowania ze ściekami bytowymi, technologicznymi oraz wodami opadowymi pochodzącymi z dachów oraz powierzchni utwardzonych (drogi dojazdowe, place manewrowe), jak również wpływu przedmiotowej inwestycji na środowisko gruntowo-wodne;
  6. w zakresie gospodarowania nawozami naturalnymi należy:

a) określić prognozowaną ilość powstających w wyniku trzody chlewnej nawozów naturalnych (uwzględniając rodzaj i wiek zwierząt) oraz przedstawić sposób ich magazynowania;

b) wskazać działania mające na celu zapobieganie zanieczyszczeniu wód przez spływ i przesiąkanie do wód podziemnych i powierzchniowych podczas nawożenia nawozami.

  1. W zakresie gospodarki odpadami raport powinien zawierać informacje dotyczące rodzajów, kodów i przewidzianych ilości odpadów powstających na poszczególnych etapach: realizacji, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia oraz miejsca powstawania odpadów, sposób ich magazynowania oraz dalszego zagospodarowania tych odpadów;
  2. prognozowaną ilość, sposób magazynowania oraz dalszy sposób zagospodarowania powstających w wyniku funkcjonowania przedsięwzięcia nawozów naturalnych;
  3. analizy możliwych konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2017 r. do Wójta Gminy Grudusk wpłynął wniosek Pana Marka Bobińskiego o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie chlewni dla macior na działce nr ewidencyjny 122 w miejscowości Przywilcz, gmina Grudusk. Do ww. wniosku dołączona została karta informacyjna przedsięwzięcia, poświadczona przez właściwy organ mapa ewidencyjna obejmująca przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie wraz z wyznaczonym obszarem, na który będzie ono oddziaływać.

Po analizie przedłożonych dokumentów stwierdzono, że rodzaj, parametry techniczne oraz zasięg potencjalnego oddziaływania na środowisko przedmiotowej inwestycji zaliczają ją do grupy przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 102 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71), tj. chów lub hodowla zwierząt, inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 51, w liczbie nie mniejszej niż 60 dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza (DJP), jeżeli działalność ta prowadzona będzie na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5 , 8-9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 tej ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę, przedmiotowa inwestycja zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany.

Zgodnie z art. 64 ust. 1. pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz               o ocenach oddziaływania na środowisko organ prowadzący postępowanie zobowiązany jest do zasięgnięcia opinii właściwych organów tj.: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska                 i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

W związku z powyższym Wójt Gminy Grudusk pismem z dnia 11 kwietnia 2017 r., znak: OŚR.6220.1.2017 wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Wydziału Spraw Terenowych I w Ciechanowie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby o określenie zakresu ewentualnego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Zawiadomieniem z dnia 12 kwietnia 2017 r. znak: OŚR.6220.1.2017 Wójt Gminy Grudusk zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji               o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie chlewni dla macior na działce nr ewidencyjny 122 w miejscowości Przywilcz, gmina Grudusk oraz o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy i o możliwości składania uwag i wniosków. Stosowana informacja zamieszczona została także w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Grudusk www.grudusk.com oraz wywieszona na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Grudusk oraz na tablicy informacyjnej miejscowości Przywilcz – za pośrednictwem sołtysa.

Opinią z dnia 13.05.2017 r. (data wpływu: 17.05.2017 r.) znak: WOOŚ-I.4240.394.2017.JCH.2 Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na budowie chlewni dla macior na działce nr ewidencyjny 122 w miejscowości Przywilcz, gmina Grudusk nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Opinią Sanitarną z dnia 27 kwietnia 2017 r. (data wpływu: 05.05.2017 r.) znak: ZNS.712.16.48.2017 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie stwierdził potrzebę obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla ww. przedsięwzięcia. Raport powinien odpowiadać wymogom określonym w art. 66 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 353 ze zm.).

Zawiadomieniem z dnia 12.04.2017 r. Wójt Gminy Grudusk poinformował strony przedmiotowego postępowania o fakcie wydania wymaganych przepisami ww. ustawy opinii przez wyżej wymienione organy.

Rozstrzygnięcie kwestii potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko oparto na analizie dokumentów zawierających informacje                     o planowanym przedsięwzięciu, uzyskanych opiniach ww. organów biorąc pod uwagę łączne uwarunkowania określone w art. 63 ust. 1 ustawy ooś, a mianowicie:

1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

a) skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:

Inwestycja obejmuje budowę nowego budynku chlewni dla macior o powierzchni 272 m2 (17,0 m x 16,0 m) oraz zbiornika przepompowni gnojowicy na działce o numerze ewidencyjnym 122 położonej w miejscowości Przywilcz, gmina Grudusk. Zwierzęta z istniejącej chlewni nr 2 dla loch prośnych zostaną przeniesione do projektowanego budynki inwentarskiego, który będzie umiejscowiony większej odległości od sąsiadującej zabudowy mieszkaniowej.

Obecnie obsada trzody chlewnej w istniejących budynkach inwentarskich wynosi 64,7 DJP. Po rozbudowie w zaprojektowanych chlewniach obsada zwierząt wyniesie 119,0 DJP.

Łączna obsada w gospodarstwie wynosić będzie 183,7 DJP.

Obecnie na przedmiotowej działce znajdują się niżej wymienione obiekty:

  • budynek inwentarski nr 1 dla warchlaków i tuczników o powierzchni zabudowy 315 m2 (45,0 m x 7,0 m);
  • budynek inwentarski nr 2 dla macior prosiąt o powierzchni zabudowy 270 m2 (30,0 m x 9,0 m);
  • budynek inwentarski nr 3 dla macior karmiących o powierzchni zabudowy 194,25 m2 (18,5 m x 10,5 m);
  • budynek inwentarski nr 4 dla prosiąt o powierzchni zabudowy 110 m2 (10,0 m x 11,0 m);
  • budynek magazynowy o powierzchni zabudowy 360 m2 (24,0 m x 15,0 m);
  • budynek magazynowo - inwentarski o powierzchni zabudowy 540 m2 (45,0 m x 12,0 m);
  • garaż o powierzchni zabudowy 150 m2 (15,0 m x 10,0 m);
  • budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy 130 m2 (13,0 m x 10,0 m);
  • zaprojektowany budynek inwentarski nr 5 dla loch i prosiąt o powierzchni zabudowy 850 m2 – pozwolenie na budowę nr decyzji 168/2016;
  • projektowany budynek inwentarski nr 6 dla warchlaków i tuczników o powierzchni zabudowy 1080 m2 (27,0 m x 40,0 m).

Na działce znajduje się również płyta obornikowa o powierzchni 150 m2 wraz ze zbiornikiem na gnojówkę o pojemności 140 m3 i dodatkowo 2 zbiorniki na gnojowicę o pojemności 87 m3 i 25 m3, oraz zaprojektowany zbiornik naziemny na gnojowice o pojemności 500 m3.

Powierzchnia terenu inwestycyjnego wynosi 1,9146 ha.

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 71,0 ha.

W gospodarstwie rolno – hodowlanym w miejscowości Przywilcz chów trzody chlewnej w 4 istniejących budynkach murowanych – chlewniach oznaczonych na załączonym planie numerami – 1, 2, 3, 4 oraz będzie się odbywał w dwóch zaprojektowanych budynkach oznaczonych numerami 5 i 6 o następującej obsadzie:

  • budynek nr 1 prowadzona jest hodowla warchlaków i tuczników = 42 DJP w systemie ściółkowym;
  • budynek nr 2 – maciory prośne 30 szt. = 10,5 DJP, knur 2 szt. 2 x 0,4 = 0,8 JP;
  • budynek nr 3 – 20 macior = 7,0 DJP, 70 prosiąt = 1,4 DJP;
  • budynek nr 4 – 150 prosiąt = 3,0 DJP;
  • budynek nr 5 – 100 macior i 20 loch = 42 DJP;
  • budynek nr 6 – warchlaki i tuczniki = 77 DJP.

Łączna obsada zwierząt w gospodarstwie wynosi 183,7 DJP.

W chlewni nr 1, 2, 4 prowadzony jest chów trzody chlewnej w systemie ściółkowym, natomiast w budynkach nr 3, 5, 6 w systemie bezściółkowym – rusztowym.

Zwierzęta z istniejącej chlewni nr 2 dla loch prośnych zostaną przeniesione do projektowanego budynku inwentarskiego. Obsada zwierząt w gospodarstwie nie ulegnie zmianie i wynosić będzie 183,7 DJP.

W projektowanej chlewni prowadzony będzie chów trzody chlewnej w systemie rusztowym.

Planowane przedsięwzięcie będzie realizowane na pograniczy zabudowy zagrodowej i terenów upraw rolnych.

Dla terenu, na którym ma być zlokalizowane przedsięwzięcie, nie istnieje uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Otoczenie terenu gospodarstwa graniczą z gruntami rolnymi, zabudowanymi gospodarczymi, kępami drzew, z drogą gminną gruntową.

Projektowany budynek od strony północnej przylegać będzie do budowanego obecnie budynku inwentarskiego oznaczonego nr 5. Od strony południowej wybudowany zaprojektowany naziemny zbiornik na gnojowicę. Od strony wschodniej przylega droga gminna działka o nr ewidencyjnym 123. Od strony zachodniej sąsiaduje z działką nr ew. 116 z zabudową wiejską i mieszkaniową zlokalizowaną w odległości 125,0 m.

Odchody zwierząt gromadzone będą w kanałach gnojowych znajdujących się pod rusztami, skąd rurami PCV gnojowica będzie odprowadzana do zbiornika na gnojowicę o pojemności 500 m3.

Kanały (wanny) będą wykonane w całej powierzchni budynku.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać programy działań mających na celu ograniczenie odpływów azotu ze źródeł rolniczych (Dz. U. Nr 4 poz. 44 ze zm.) gnojowica na terenie przedmiotowej chlewni będzie mogła być przetrzymywana przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Inwestor wczesną wiosną i późną jesienią będzie wywoził gnojowicę ze zbiorników na pole z zachowaniem zasad dobrej praktyki rolniczej.

Gnojowica z przedmiotowej parceli będzie wykorzystywana na grunty orne o powierzchni 71,0 ha celem nawożenia. Grunty te usytuowane są z dala od zabudowy mieszkaniowej.

b) powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie:

Przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko pozwoli ocenić czy wystąpią oddziaływania skumulowane.

c) wykorzystania zasobów naturalnych:

Z informacji zawartych w przedłożonej dokumentacji wynika, że realizacja przedsięwzięcia jakim jest rozbudowa gospodarstwa rolnego w zakresie trzody chlewnej, będzie wykonana w technologii tradycyjnej i spowoduje wykorzystanie na etapie realizacji inwestycji materiałów takich jak: woda, cement, materiały budowlane, paliwa i energię. Woda wykorzystana zostanie do celów technologicznych przy realizacji zadania, natomiast paliwo i energia wykorzystane będą do pojazdów i maszyn, pracujących przy realizacji inwestycji. Na planowanego przedsięwzięcia prognozuje się wykorzystanie normatywnych wielkości w zakresie zużycia wody, materiałów budowlanych, paliw i energii. Wszystkie zużyte surowce będą wykorzystane zgodnie zobowiązującymi normami i przepisami.

Na etapie eksploatacji wykorzystywane będą:

Woda - ok. 25 m3/dobę (do celów żywieniowych zwierząt)

d) emisji i występowania innych uciążliwości:

Etap realizacji przedsięwzięcia wiązać się będzie z powstaniem uciążliwości typowych dla procesu budowy, tj.: emisją hałasu i substancji do powietrza, pochodzącą z pracy maszyn                      i pojazdów transportujących materiały budowlane. W czasie prac budowlanych powstawać będą również odpady i ścieki bytowe, których nieodpowiednie zagospodarowanie może wiązać się z zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego.

W czasie eksploatacji przedsięwzięcia głównym źródłem emisji zanieczyszczeń do powietrza na terenie inwestycji będzie utrzymywana w budynku inwentarskim trzoda chlewna, natomiast źródłem emisji niezorganizowanej będzie transport związany z: zasiedleniem chlewni, dowozem paszy, odbiorem gnojowicy i padliny oraz ruchem pojazdów. Dodatkowo chlewnia może być okresowo źródłem uciążliwości odorowych.

Przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko jest konieczne przede wszystkim z uwagi na lokalizację, charakter i skalę przedsięwzięcia (docelowy stan średnioroczny 183,7 DJP). Przeprowadzenie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko pozwoli określić wielkość i zasięg jego oddziaływani, uwzględniając również kumulowanie się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie, a także umożliwi określenie rodzaju zabezpieczeń minimalizujących wpływ inwestycji na środowisko.

e) ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji                                      i stosowanych technologii:

Planowana inwestycja nie należy do przedsięwzięć stwarzających możliwość powstania poważnej awarii.

2. Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego- uwzględniające:

a) obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych:

Na terenie działki inwestycyjnej nie występuje zbiornik wodny.

b) obszary wybrzeży:

Przedmiotowe przedsięwzięcie leży poza obszarami wybrzeży.

c) obszary górskie lub leśne:

Planowane przedsięwzięcie leży poza obszarami górskimi i leśnymi.

d) obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:

W przedłożonej dokumentacji brak jest informacji, czy w miejscu realizacji inwestycji oraz jej pobliżu występują obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych.

e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin                       i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody:

Planowane przedsięwzięcie obejmuje teren leżący na obszarze objętym formą prawną ochrony przyrody w myśl ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92, poz.880 z późn. zm.). Przedmiotowa inwestycja zlokalizowana jest na terenie ,,Krośnicko – Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu”. Pozostałe formy ochrony przyrody tj. pomniki znajdują się w większych odległościach od zadania.

Teren objęty inwestycją nie znajduje się na obszarze wyznaczonego lub projektowanego obszaru Natura 2000. Najbliższe obszary Natura 2000 z Dyrektywy Ptasiej ,,Dolina Wkry i Mławki” PLB 140008 zlokalizowany jest w odległości około 27,0 km od miejsca ww. przedsięwzięcia oraz projektowany obszar siedliskowy „Olszyny Rumockie” znajduje się w odległości 28,0 km.

f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

Przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko pozwoli ocenić, czy w miejscu realizacji inwestycji standardy jakości środowiska zostaną zachowane.

g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

Z przedłożonej dokumentacji wynika, że w miejscu realizacji inwestycji nie występują obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne.

h) gęstość zaludnienia:

Gęstość zaludnienia gminy Grudusk wynosi 39 os./km2 (według danych GUS z 2016 r.).

i) obszary przylegające do jezior:

W rejonie inwestycji nie występują jeziora.

j) uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej:

W rejonie realizacji przedsięwzięcia brak jest uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej.

3) Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych pkt 1 i pkt 2 wynikające z:

a) zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:

Przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko umożliwi określenie zasięgu przestrzennego oddziaływania inwestycji.

b) transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:

Lokalizacja, skala i charakter przedsięwzięcia wyklucza jakiekolwiek oddziaływanie transgraniczne z uwagi na dużą odległość od granic Państwa.

c) wielkości i złożoności oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:

Przeprowadzenie oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko pozwoli określić wielkość i złożoność oddziaływania przedsięwzięcia.

d) prawdopodobieństwa oddziaływania:

Przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko pozwoli określić skalę oddziaływań związanych z eksploatacją przedsięwzięcia.

e) czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania:

Przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko pozwoli określić czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania inwestycji.

Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy materiałów dostarczonych wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, biorąc pod uwagę uwarunkowania, o których mowa w art. 63 ust. 1 ustawy ooś oraz uzyskane opinie właściwych organów, jak też mając na uwadze charakter planowanego przedsięwzięcia stwierdza się, że budowa chlewni dla macior na działce nr ewidencyjny 122 w miejscowości Przywilcz może mieć znaczący wpływ na środowisko i wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, w tym sporządzenie raportu                                       o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko z uwzględnieniem wszystkich standardów jego ochrony pozwoli dokładnie określić wpływ planowanej inwestycji na środowisko naturalne i tereny sąsiednie.

Z uwagi na powyższe postanawiam jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Na niniejsze postanowienie stronom służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia za moim pośrednictwem.

Otrzymują:

1. Wnioskodawca – Marek Bobiński.

2. Strony według wykazu znajdującego się w aktach sprawy.

3. Strona internetowa Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Grudusk www.grudusk.com

4. Tablica ogłoszeń Urzędu Gminy Grudusk.

5. Tablica ogłoszeń sołectwa Przywilcz za pośrednictwem sołtysa.

6. a/a

Do wiadomości:

1. Regionalny Dyrektor

Ochrony Środowiska

w Warszawie

ul. Henryka Sienkiewicza 3

00-015 Warszawa

2. Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny

w Ciechanowie

ul. Sienkiewicza 27

06-400 Ciechanów

Raport oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko umożliwi określenie wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza, emisji hałasu do środowiska oraz oddziaływanie przedsięwzięcia na inne elementy środowiska, a także pozwoli na dokonanie analizy możliwych do wystąpienia konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem.