OŚR.6220.4.2019 

Grudusk, 31.12.2019 r.

 

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2019 poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 63 ust. 1 i 4, art. 64 ust. 1, art. 66 i art. 68 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji  o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 630 z późn. zm. zwaną dalej „ustawą ooś”), a także § 3 ust. 1 pkt 52 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71), po rozpatrzeniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z załącznikami, złożonego przez SOLARPROJEKT S.C. ul. Jodłowa 23, 15-523 Grabówka oraz uzyskaniu wymaganych przepisami powyższej ustawy opinii

p o s t a n a w i a m

  1. nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji paneli fotowoltaicznych – elektrowni słonecznej o mocy elektrycznej do 1 MW, wraz z innymi niezbędnymi do jej funkcjonowania obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej, kontenerowej stacji transformatorowej, na terenie części działki  o nr geod. 484 – Lokalizacja  2 położonej  na terenie gminy Grudusk obręb Grudusk.
  2. w ramach oceny oddziaływania na środowisko opracować Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (zwany dalej „raportem ooś”), zgodny z art. 66 ustawy ooś, w którym szczegółowej analizie należy poddać oddziaływanie przedmiotowego przedsięwzięcia na warunki przyrodnicze Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

 

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 18.09.2019 r. do Wójta Gminy Grudusk wpłynął wniosek firmy SOLARPROJEKT S.C. ul. Jodłowa 23, 15-523 Grabówka o wydanie decyzji                                                    o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji paneli fotowoltaicznych – elektrowni słonecznej o mocy elektrycznej do 1 MW,  wraz z innymi niezbędnymi do jej funkcjonowania obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej, kontenerowej stacji transformatorowej, na terenie części działki o nr geod. 484 – Lokalizacja  2 położonej  na terenie gminy Grudusk obręb Grudusk.

Do przedmiotowego wniosku dołączono: kartę informacyjną przedsięwzięcia, mapę ewidencyjną obejmującą przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie wraz z terenem działek sąsiednich, wypis z ewidencji gruntów obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie.

Po analizie przedłożonych dokumentów stwierdzono, że przedmiotowe przedsięwzięcie kwalifikuje się do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 52 lit.                             a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016r., poz.71).

           Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 ustawy ooś dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko jest wymagane uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawanej na podstawie art. 75 ust. 1 pkt 4 cyt.  ustawy przez właściwego ze względu na miejsce realizacji inwestycji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.                             Dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko jest czynnością fakultatywną.

Zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy ooś organ prowadzący postępowanie zobowiązany jest do zasięgnięcia opinii właściwych organów tj.: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

W związku z powyższym Wójt Gminy Grudusk pismem z dnia 09.10.2019 r.,                                      znak: OŚR.6220.4.2019 wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska                                                        w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie o wyrażenie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby o określenie zakresu ewentualnego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

   Zawiadomieniem z dnia 09.10.2019 r. znak: OŚR.6220.4.2019  Wójt Gminy Grudusk zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji paneli fotowoltaicznych – elektrowni słonecznej o mocy elektrycznej do 1 MW,  wraz z innymi niezbędnymi do jej funkcjonowania obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej, kontenerowej stacji transformatorowej, na terenie części działki o nr geod. 484 – Lokalizacja  2 położonej  na terenie gminy Grudusk obręb Grudusk oraz o możliwości zapoznania się                                      z dokumentacją sprawy i o możliwości składania uwag i wniosków. Stosowana informacja zamieszczona została także w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje  o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Grudusk www.grudusk.com oraz wywieszona na tablicy ogłoszeń  w Urzędzie Gminy Grudusk oraz na tablicy informacyjnej miejscowości Grudusk– za pośrednictwem sołtysa.

W odpowiedzi na powyższe pismo Wójta Gminy Grudusk opinią z dnia 28 października 2019 r. znak: WOOŚ-I.4220.1085.2019.BS Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska                                w Warszawie wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji paneli fotowoltaicznych – elektrowni słonecznej o mocy elektrycznej do 1 MW,  wraz z innymi niezbędnymi do jej funkcjonowania obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej, kontenerowej stacji transformatorowej, na terenie części działki o nr geod. 484 – Lokalizacja  2 położonej  na terenie gminy Grudusk obręb Grudusk, istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wskazując w uzasadnieniu, iż inwestycja może potencjalne negatywnie wpływać na warunki przyrodnicze Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, jednocześnie określając zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na  środowisko zgodny z art. 66 ustawy ooś, ze szczególnym wpływem inwestycji na warunki przyrodnicze Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie opinią sanitarną  z dnia                                     28 października 2019 r. (data wpływu: 05.11.2019 r.) znak pisma: ZNS.712.42.113.2019 stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia uzasadniając, że ogniwa fotowoltaiczne oraz towarzysząca infrastruktura  w trakcie eksploatacji nie są źródłem hałasu ani zanieczyszczeń. Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych stanowi źródło tzw. czystej energii, co jest zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Zawiadomieniem z dnia 07.11.2019 r. znak: OŚR.6220.4.2019 Wójt Gminy Grudusk poinformował strony niniejszego postępowania o fakcie wydania wymaganych przepisami ustawy ooś opinii przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie                                      i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie oraz możliwością  zapoznania się z przedmiotowymi opiniami.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie w nawiązaniu do wystąpienia Wójta Gminy Grudusk o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko po przeanalizowaniu wniosku wraz z załącznikami pismem z dnia 02.12.2019 r. (data wpływu: 04.12.2019) znak: WA.RZŚ.436.1.1722.2019.ZZ01.EK wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia pn. budowa instalacji paneli fotowoltaicznych – elektrowni słonecznej o mocy elektrycznej do 1 MW,  wraz z innymi niezbędnymi do jej funkcjonowania obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej, kontenerowej stacji transformatorowej, na terenie części działki o nr geod. 484 – Lokalizacja  2 położonej  na terenie gminy Grudusk, obręb Grudusk nie istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wskazując                                      jednocześnie na konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków lub wymagań, o których mowa w art. 82 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy ooś lub nałożenia obowiązku działań, o których mowa w art. 82 ust. 1pkt 2 lit. b ustawy ooś, z uwzględnieniem następujących elementów:

  1. prace związane z realizacją przedsięwzięcia prowadzić w sposób niezagrażający środowisku gruntowo-wodnemu min. poprzez użycie sprzętu będącego w dobrym stanie technicznym, odpowiednią organizację robót budowlanych, magazynowanie materiałów i surowców niezbędnych do prowadzenia robót w sposób bezpieczny dla środowiska wodno-gruntowego;
  2. teren inwestycji wyposażyć w materiały sorpcyjne umożliwiające szybkie usunięcie ewentualnych wycieków paliw;
  3. w sytuacjach awaryjnych, takich jak wyciek paliwa, podjąć natychmiastowe działanie w celu usunięcia awarii oraz usunięcia zanieczyszczonego gruntu; zanieczyszczony grunt należy przekazać podmiotom uprawnionym do jego rekultywacji;
  4. na etapie realizacji niezanieczyszczone wody opadowe i roztopowe z terenu zaplecza budowy odprowadzać do gruntu; odprowadzanie ww. wód prowadzić w sposób nie powodujący zalewania terenów sąsiednich oraz nie zmieniając stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku i natężenia odpływu. ww. wód znajdujących się na gruncie;
  5. prace ziemne związane z montażem paneli fotowoltaicznych (posadowienie konstrukcji) oraz układaniem okablowania prowadzić bez konieczności prowadzenia prac odwodnieniowych;
  6. na etapie realizacji oraz ewentualnie eksploatacji inwestycji ścieki bytowe odprowadzać do szczelnych zbiorników bezodpływowych typu TOI-TOI, zbiorniki systematycznie opróżniać przez uprawnione podmioty;
  7. czyszczenie paneli fotowoltaicznej wykonywać tzw. ,,metodą na sucho’’ bez użycia wody;
  8. w przypadku zastosowania transformatorów olejowych należy zastosować szczelne misy olejowe będące w stanie zmagazynować 100% oleju, wykonane z takich materiałów aby olej nie przedostał się do środowiska gruntowo-wodnego.
  9. odpady magazynować w sposób selektywny, a następnie sukcesywnie przekazywać do odbioru podmiotom.

Przedstawione powyżej uwarunkowania przyczynią się do ochrony środowiska gruntowo-wodnego.

Zawiadomieniem znak: OŚR.6220.4.2019 z dnia 05.12.2019 r. organ poinformował strony przedmiotowego postepowania o ww. opinii wydanej przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie,  Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.  Stosowna informacja została także zamieszczona w publicznie dostępnym wykazie danych                                          o dokumentach zawierających informacje  o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Grudusk www.grudusk.com oraz wywieszona na tablicy ogłoszeń  w Urzędzie Gminy Grudusk oraz na tablicy informacyjnej miejscowości Grudusk – za pośrednictwem sołtysa.

Po dokładnej analizie wniosku wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia, jak również otrzymanych opinii wyżej wymienionych organów oraz kierując się uwarunkowaniami zwartymi w art. 63 ust. 1 ustawy ooś organ postanowił nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego budowie instalacji paneli fotowoltaicznych – elektrowni słonecznej o mocy elektrycznej do 1 MW,  wraz z innymi niezbędnymi do jej funkcjonowania obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej, kontenerowej stacji transformatorowej, na terenie części działki o nr geod. 484 – Lokalizacja  2 położonej  na terenie gminy Grudusk obręb Grudusk argumentując to w odniesieniu do poszczególnych uwarunkowań w następujący sposób:

  1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:
  2. a) skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie instalacji paneli fotowoltaicznych – elektrowni słonecznej o mocy elektrycznej do 1 MW,  wraz z innymi niezbędnymi do jej funkcjonowania obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej, kontenerowej stacji transformatorowej, na terenie części działki o nr geod. 484 – Lokalizacja  2 położonej  na terenie gminy Grudusk, obręb Grudusk.

Obecnie teren przeznaczony pod ww. inwestycję wykorzystywany jest jako obszar upraw rolnych.

Całkowita powierzchnia wyżej wymienionej działki inwestycyjnej wynosi 5,5677 ha. Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie od 1 ha do maksymalnie 1,60 ha. Przez powierzchnię zabudowy należy rozumieć obszar zajęty przez panele fotowoltaiczne, kontenerową stacje transformatorową, teren pomiędzy rzędami paneli, tymczasową drogę dojazdową itp.

Konstrukcja będzie miała wysokość ok. 5 m i składała się z maksymalnie 4000 sztuk paneli fotowoltaicznych. Przewidywana roczna produkcja energii to ok. 1000 MWh rocznie.

Dojazd do miejsca planowanej inwestycji odbywał się będzie poprzez drogę przylegającą do wnioskowanej działki.

Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w odległości ok. 570 m od granicy działki inwestycyjnej.  Dla terenu na, którym planowane jest przedsięwzięcie brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Umieszczenie paneli fotowoltaicznych na stelażach o konstrukcji metalowej spowoduje, że grunt pod nimi oraz pomiędzy nimi nadal pozostanie biologicznie czynny porośnięty trawą. Jedyna trwała zabudowa będzie występować w formie utwardzenia pod stacją.

Panele fotowoltaicznie posadowione zostaną w odległości nie mniejszej niż 3 metry od ogrodzenia/granicy działki.

 

Energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych w postaci prądu stałego przesyłana będzie przewodami zlokalizowanymi na konstrukcjach wsporczych paneli do inwerterów, których zadaniem jest przekształcenie jej na prąd zmienny. Z inwerterów trasami kablowymi energia elektryczna o napięciu 400V przesyłana będzie do transformatora, którego zadaniem będzie podniesienie napięcia do wartości 15kV, aby możliwa była współpraca z siecią dystrybucyjną.

Infrastrukturę towarzysząca stanowić będzie także kontenerowa stacja transformatorowa. Stacja ta zostanie zamontowana w stanie kompletnym. Jej montaż nie wymaga wykonywania rozległych prac budowlanych. Posadowienie odbywa się przy pomocy dźwigu na wyrównanym i utwardzonym podłożu. Stacje przewożone są na miejsce i instalowane, jako kompletnie wyposażone. Po usytuowaniu wymagają jedynie podłączenia kabli SN, nN, instalacji uziemiającej oraz wstawienia i podłączenia transformatora. Zastosowany transformator jest typowym nowoczesnym technologicznie rozwiązaniem konstrukcyjnym powszechnie stosowanym w instalacjach. Jego moc ma wynosić maksymalnie 1250 kVA.  Zabezpieczenie środowiska gruntowo – wodnego realizowane będzie poprzez instalację indywidualnej misy olejowej dla pojedynczego transformatora. Misa olejowa, wykonana będzie z materiałów olejoodpornych i wodoodpornych, a ich pojemność powinna wynosić minimum 110% zawartości oleju w transformatorze zgodnie z normą PN-E-05115. Transformator umieszczony będzie w kontenerze (dokładna lokalizacja transformatora ustalona będzie na etapie projektu budowlanego). Kontener jako abonencka stacja elektroenergetyczna składa się z komory obsługi, komory transformatora 0,4/15 kV, rozdzielnicy niskiego napięcia oraz rozdzielnicy średniego napięcia. Obudowa kontenera stanowi zabezpieczenie dwojakiego rodzaju tzn. eliminuje pole magnetyczne oraz stanowi izolację akustyczną. Stacja będzie obiektem dostępnym tylko dla pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i posiadających odpowiednie uprawnienia. Planowane jest przyłączenie elektrowni słonecznej do istniejącej linii napowietrznej średniego napięcia. Dokładna lokalizacja i sposób wykonania przyłączenia do sieci ustalony zostanie przez Operatora Sieci na etapie uzyskania Warunków Przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Panele fotowoltaiczne nie będą wyposażone w zintegrowany system magazynowania energii (akumulatory).

Moduły fotowoltaiczne (baterie słoneczne) planuje się zamontować na stelażach stalowych ocynkowanych lub aluminiowych, które będą posadowione bezpośrednio na gruncie pod odpowiednim kątem od 23 do 30 ˚ w stosunku do promieniowania słonecznego.                                     Panele fotowoltaiczne składać się będą z wielu połączonych ze sobą ogniw krzemionkowych polikrystalicznych. Ochronę przed warunkami atmosferycznymi zapewniać będzie laminowana szklana płyta pokryta warstwą antyrefleksyjną.

Panele fotowoltaiczne układane będą na stołach montażowych, poszczególne z paneli połączone będą ze sobą kablami.

W trakcie budowy wykorzystywany będzie sprzęt w postaci wiertni/palownic, maszyn do zagęszczania, takich jak płyty wibracyjne, ubijaki wibracyjne), wózki widłowe/HDS oraz dźwigi do 3,5 t. Wszystkie komponenty wykorzystywane podczas realizacji przedsięwzięcia dostarczane będą na miejsce planowanej inwestycji samochodami dostawczymi jako elementy częściowo przygotowane do montażu, co pozwoli zminimalizować hałas oraz ilość powstałych odpadów.

Metalowa konstrukcja montażowa wykonana będzie z wcześniej przygotowanych, częściowo złożonych elementów, nie wymagających cięcia. Poszczególne elementy będą dostarczane do granicy działki samochodami ciężarowymi, dla którego celu zostanie wykorzystana istniejąca infrastruktura drogowa. Na terenie obiektu zostaną zlokalizowane nieutwardzone ścieżki przejazdowe o szerokości ok. 5 m.

  1. b) powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie:

Na terenie Gminy Grudusk planowana jest realizacja kilku innych przedsięwzięć tego samego rodzaju jednakże z uwagi na to, iż oddziaływanie inwestycji zamyka się w granicach działki inwestycyjnej nie powinno oddziaływać na tereny sąsiednie, tym samym powodować kumulacji oddziaływań.

  1. c) wykorzystania zasobów naturalnych:

Zapotrzebowanie na surowce jest zależne od etapu realizacji przedsięwzięcia, które można podzielić na dwa etapy: (etap realizacji) montażu i etap eksploatacji. Na etapie montażu, analizowane przedsięwzięcie będzie wykorzystywało niewielkie ilości surowców, materiałów, paliw i energii oraz niewielkie ilości wody, konsumpcyjnych oraz sanitarnych. Woda pitna dostarczana będzie w opakowaniach jednostkowych. Na etapie eksploatacji projektowana inwestycja nie będzie pobierała wody na cele energetyczne. W przypadku prac konserwacyjnych pracownicy zaopatrywać się będą w wodę do celów konsumpcyjnych we własnym zakresie.

              W trakcie realizacji i eksploatacji elektrowni będą wykorzystywane surowce takie jak: aluminium, żelazo i stal w ilościach marginalnych oraz materiały do których zaliczyć można: różnego rodzaju opakowania, sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania                             (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne.

W procesie produkcji energii nie będą użytkowane zasoby naturalne (paliwa kopalne), ze względu na fakt, iż do wytwarzania elektryczności na tego typu instalacjach nie są wykorzystywane paliwa. Jedynym zużywanym zasobem naturalnym będzie paliwo stosowane do środków transportu, ale tylko w czasie budowy z uwagi na niewielką w skali roku wielkość zużycia paliwa nie będzie to oddziaływanie istotne.

  1. d) emisji i występowania innych uciążliwości:

W związku z charakterem przedsięwzięcia w trakcie jego realizacji wystąpią okresowe uciążliwości tj. emisja hałasu oraz zanieczyszczeń do powietrza, pochodząca z eksploatacji maszyn oraz ruchu pojazdów.

Podczas prowadzenia prac budowlanych stosowany będzie sprzęt sprawny technicznie.

Magazynowanie olejów, smarów i materiałów niezbędnych do eksploatacji konserwacji sprzętu, w celu minimalizacji niebezpieczeństwa zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego, będzie odbywało się poza miejscem realizacji prac. W celu uniknięcia przedostania się oleju czy cieczy izolacyjnej do środowiska  gruntowo – wodnego pod transformatorami znajdować się będą szczelne misy olejowe, będące w stanie zmagazynować 100% oleju, wykonane z takich materiałów aby ciecz izolacyjna lub olej nie przedostał się do środowiska gruntowo-wodnego. Na terenie planowanej inwestycji nie będzie odbywał się pobór wody i nie będą powstawały ścieki, za wyjątkiem etapu realizacji, podczas którego zaplecze budowy zostanie wyposażone w systemy odbioru i odprowadzania ścieków bytowych w postaci montażu przenośnych toalet WC typu Toy-Toy które będą systematycznie opróżniane przez specjalistyczną firmę.

Teren budowy wyposażony będzie w środki do neutralizacji substancji ropopochodnych (stosowanie mat ekologicznych). Tankowanie i uzupełnianie płynów będzie odbywać się poza terenem inwestycji.

Uciążliwości te będą miały charakter krótkotrwały i ustąpią po zakończeniu prac budowlanych.

Wszystkie odpady powstające w czasie realizacji przedsięwzięcia będą selektywnie magazynowane, a następnie przekazywane do odzysku lub utylizacji uprawnionym podmiotom. Nie przewiduje się bezpośredniego wpływu inwestycji na stan jakościowy i ilościowy wód powierzchniowych i podziemnych.

Realizacja inwestycji przyczyni się do zmniejszenia wykorzystania energii elektrycznej wytwarzanej przez konwencjonalne źródła jednoczenie redukując emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Eksploatacja instalacji fotowoltaicznych nie będzie powodowała hałasu oraz zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego.

Elektrownie fotowoltaiczne należą do przedsięwzięć o małym oddziaływaniu akustycznym na środowisko. Skala i lokalizacja przedsięwzięcia nie powinna powodować negatywnego oddziaływania na zdrowie i życie ludzi.

  1. e) ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii:

Normalna eksploatacja farmy fotowoltaicznej nie niesie za sobą zagrożenia wystąpienia poważnej awarii w rozumieniu ww. ustawy Prawo ochrony środowiska, rodzaj i ilość substancji niebezpiecznych znajdujących się na terenie farmy, nie spowoduje jej zakwalifikowania do zakładów o dużym lub zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.                      Na obszarze lokalizacji planowanego przedsięwzięcie nie ma zagrożenie wystąpienia katastrof naturalnych. Inwestycja nie będzie zlokalizowana w strefie zagrożenia powodziowego, w strefie zagrożonej możliwością wystąpienia osuwisk, ruchów skorupy ziemskiej, występowania porywistych wiatrów itp. Obszar planowanej inwestycji nie jest otoczony lasami lub innymi obiektami podatnymi na występowanie pożarów. Jedynym elementem na terenie farmy fotowoltaicznej, który może ulec spaleniu będzie transformator. Będzie się on jednak  znajdował w betonowym obiekcie budowlanym, co gwarantuje brak możliwości dalszego przeniesienia ognia. Dodatkowo, pozostałe elementy farmy fotowoltaicznej wykonane zostaną z materiałów całkowicie niepalnych (metale oraz szkło). Farma fotowoltaiczna została zaprojektowana z uwzględnieniem obserwowanych obecnie możliwości wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Procesowi budowy i funkcjonowaniu farmy fotowoltaicznej nie towarzyszy zagrożenie możliwości wystąpienia katastrofy budowlanej. Infrastruktura farmy jest dostarczana w większości w postaci prefabrykowanej i montowana za pomocą prostych narzędzi ręcznych. Charakter wykonywanych prac budowlanych nie niesie zagrożenia dla terenów sąsiednich, nawet w przypadku zaistnienia błędu ludzkiego, nieprawidłowego montażu urządzeń, bądź uszkodzenia elementów farmy. W przypadku uszkodzenia poszczególnych elementów farmy będą one podlegały łatwej i prostej wymianie. Wszelkie możliwe awarie mogą mieć jedynie charakter usterki technicznej, które nie stanowią zagrożenia dla trwałości elementów konstrukcyjnych farmy.

  1. Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego- uwzględniające:
  2. a) obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych:

Planowane przedsięwzięcie nie jest położone na obszarach wodno-błotnych lub innych obszarach  o niskim poziomie wód gruntowych, w tym siedliskach łęgowych oraz przy ujściu rzek.

  1. b) obszary wybrzeży i środowisko morskie:

Przedmiotowe przedsięwzięcie leży poza obszarami wybrzeży i obszarami morskimi.

  1. c) obszary górskie lub leśne:

Planowane przedsięwzięcie leży poza obszarami górskimi i leśnymi.

  1. d) obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:

W miejscu realizacji inwestycji oraz jej pobliżu nie występują obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód bądź obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych.

  1. e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin  i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody:

Obszar pod planowaną inwestycję położony jest na terenie Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, dla którego obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Nr 21 Wojewody Mazowieckiego  z dnia 15 kwietnia 2005 r. w sprawie Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 91 poz. 2453, ze zm.).

Krośnicko-Kosmowski Obszar Chronionego Krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokojenia potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem, a także pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych. Korytarze ekologiczne są poddane szczególnej ochronie w ramach sieci obszarów chronionych wyznaczonych i zarządzanych zgodnie                               z przepisami ustawy o ochronie przyrody. Utrzymanie korytarzy i właściwe gospodarowanie  w ich obrębie ma istotne znaczenie dla ochrony siedlisk i gatunków.

Ww. rozporządzenie określa szereg zakazów, w tym zakaz realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614, z późn. zm.) dopuszcza na terenie obszaru chronionego krajobrazu realizację przedsięwzięć mogących znaczono oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy ooś wykazała brak znaczącego negatywnego wpływu na ochronę przyrody obszaru chronionego krajobrazu.

Najbliżej położony obszar Natura 2000, obszar specjalnej ochrony ptaków Doliny Wkry                         i Mławki PLB140008 znajduje się w odległości około 20,6 km w kierunku zachodnim od planowanej inwestycji.

Biorąc powyższe pod uwagę Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie  postanowił stwierdzić obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na Krośnicko-Kosmowski Obszar Chronionego Krajobrazu i środowisko przyrodnicze.

  1. f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

Z przedstawionej dokumentacji nie wynika, aby w miejscu realizacji inwestycji oraz w jej pobliżu występowały obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone.

  1. g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

Z przedłożonej dokumentacji wynika, że w miejscu realizacji inwestycji nie występują obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne.

  1. h) gęstość zaludnienia:

Gęstość zaludnienia na terenie gminy Grudusk wynosi 38 osób/km2.

  1. i) obszary przylegające do jezior:

W rejonie inwestycji nie występują jeziora.

  1. j) uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej:

W rejonie realizacji przedsięwzięcia brak jest uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej.

  1. k) wody i obowiązujące dla nich cele środowiskowe:

Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane jest w dorzeczu Wisły w obszarze jednolitej                        części wód powierzchniowych PLRW 20001726866 (Łydynia od źródeł Pławnicy). Dla JCWP PLRW 20001726866 (Łydynia od źródeł Pławnicy) stan określono jako dobry, a określenie celów środowiskowych uznano za zagrożone. Dla przedmiotowej JCW nie wyznaczono derogacji na podstawie Ramowej Dyrektywy Wodnej, tj. Dyrektywy 2000/60/WE. 

Teren realizacji przedsięwzięcia zlokalizowany jest w granicy jednolitej części wód podziemnych o europejskim kodzie PLGW200049, której stan chemiczny określono jako dobry, ilościowy określono jako dobry, a osiągnięcie celów środowiskowych uznano za niezagrożone.

Planowana inwestycja nie znajduje się w obszarze szczególnego zagrożenia powodzią wynikającym ze studiów ochrony przeciwpowodziowej, określonych w art. 549 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2268, ze zm.) zwanej dalej prawem wodnym. Zgodnie z art. 549 Prawa wodnego studia ochrony przeciwpowodziowej dla poszczególnych rzek zachowują ważność do czasu przekazania organom określonym w art. 171 ust. 4  pkt 7-9 Prawa wodnego map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego dla tych rzek.

3) Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych pkt 1 i pkt 2 wynikające z:

  1. a) zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:

Zasięg przestrzenny oddziaływania przedsięwzięcia nie powinien przekroczyć granic działki inwestycyjnej.

  1. b) transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:

Lokalizacja, skala i charakter przedsięwzięcia wyklucza jakiekolwiek oddziaływanie transgraniczne z uwagi na dużą odległość od granic Państwa.

  1. c) wielkości i złożoności oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:

Ze względu na rodzaj i skalę przedsięwzięcia, nie przewiduje się możliwości wystąpienia oddziaływań o znacznej wielkości lub złożoności.

  1. d) prawdopodobieństwa oddziaływania:

Informacje zawarte w zgromadzonej dokumentacji potwierdzają wystąpienie nieznacznych oddziaływań na etapie realizacji przedsięwzięcia. Oddziaływania te będą miały krótkotrwały charakter i ograniczą się do najbliższego obszaru realizacji inwestycji.  Ponadto zastosowane zostaną działania  które przyczynią się do ochrony środowiska gruntowo-wodnego.

  1. e) czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania:

Oddziaływania powstałe na etapie realizacji przedsięwzięcia będą krótkotrwałe i ustąpią po zakończeniu prac związanych z budową. Eksploatacja przedsięwzięcia może negatywnie wpływać na otaczające środowisko przyrodnicze.

Po przeanalizowaniu zgromadzonych materiałów, w tym opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony  Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej                          w Warszawie uwzględniając rodzaj i skalę planowanego przedsięwzięcia oraz biorąc pod uwagę łączne uwarunkowania określone w art. 63 ust. 1 ustawy ooś organ stwierdza, że realizacja inwestycji może skutkować niekorzystnym wpływem na  środowisko przyrodnicze                   i bioróżnorodność Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu  dlatego też postanowiono nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach której opracowany Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko zgodny z art. 66 ustawy ooś, pozwoli na zidentyfikowanie zagrożeń względem elementów środowiska przyrodniczego.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

 

 

P O U C Z E N I E

Na niniejsze postanowienie stronom służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia za moim pośrednictwem.

Otrzymują:

  1. Inwestor - SOLARPROJEKT S.C. ul. Jodłowa 23, 15-523 Grabówka.
  2. Strony postępowania wg. akt sprawy.
  3. Strona internetowa Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Grudusk grudusk.com.
  4. Tablica ogłoszeń Urzędu Gminy Grudusk.
  5. Tablica ogłoszeń sołectwa Grudusk.
  6. A/a.

Do wiadomości:

  1. Regionalny Dyrektor

Ochrony Środowiska

w Warszawie

  1. Henryka Sienkiewicza 3

00-015 Warszawa

  1. Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny

w Ciechanowie

  1. Sienkiewicza 27

06-400 Ciechanów

  1. Dyrektor Regionalnego

Zarządu Gospodarki Wodnej

w Warszawie

  1. Zarzecze 13B

03-194 Warszawa