Grudusk, 23 marca 2015 r

OR-SO.271.5.4.2015

PN-1/5/2015

WYJAŚNIENIE TREŚCI SIWZ

dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „ Wyposażenie pracowni garncarskiej, kuźni, stanowiska kuchennego oraz przeprowadzenie warsztatów garncarskich, kowalskich i termicznej obróbki potraw z zakresu szeroko pojętego średniowiecza, w ramach realizacji zadania pn.: „Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku”

W związku ze złożonymi przez Wykonawcę pytaniami do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zm.), wyjaśniam co następuje:

Pytanie Nr 1

 

Jako Podwykonawca – jak jest rozumiany? Jako podmiot z osobowością prawną – na przykład przedsiębiorca? Ponieważ zapis w zapytaniu mówi, że dopuszcza się wykonanie części zamówienia podwykonawcom. Co w sytuacji gdy część zmówienia będzie wykonywała os. fizyczna, czy Państwa w tym momencie to interesuje, ponieważ rozumiem że w tym momencie jest to sprawa wewnętrzna Wykonawcy?

Odpowiedź

Pojęcie „podwykonawcy” pojawiło się w art.36 ustawy Prawo zamówień publicznych wraz z jej uchwaleniem w 2004 r. Zarówno wówczas, jak i obecnie, w polskim prawodawstwie brak legalnej definicji tego pojęcia. W Kodeksie Cywilnym „podwykonawca pojawił się w 2003 r., także bez próby wyjaśnienia pojęcia – w art.6471 KC, w kontekście solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy. Wskazówka może być w tej sytuacji definicja słownikowa: „firma lub osoba wykonująca prace na zlecenie głównego wykonawcy”.

Pytanie Nr 2

Czy oferty mogą być składane za pośrednictwem poczty, czy wyłącznie osobiście?

Odpowiedź

Oferty mogą być składane osobiście jak również za pośrednictwem poczty (kurierów)

Pytanie Nr 3

Termin wykonania usługi – jest bardzo krótki, w sytuacji w której zawieracie Państwo m.in. zapis, że odbiór na przykład pieca ma nastąpić poprzez jego próbne przepalenie i wypał naczyń, to jest bardzo istotny fakt, że piec garncarski i piekarniczy po wybudowaniu musi wyschnąć, dopiero wówczas przeprowadza się wypały, w tej sytuacji ważną rolę odgrywają warunki atmosferyczne, i nie mamy obecnie na nie wypływu. W tej sytuacji wykonanie usługi we wskazanym terminie nie jest praktycznie możliwe. Umowa natomiast mówi o obostrzeniach i karach jeśli Wykonawca nie wykona zamówienia we wskazanym czasie. W tej sytuacji składanie oferty jest bardzo ryzykowne. Czy jest możliwa zmiana terminu wykonania zamówienia – negocjowanie, i już na poziomie składanie oferty dołączenie oświadczenia które będzie wskazywało na obiektywne trudności w terminowym wykonaniu zamówienia przy przyjętej specyfikacji ?

Odpowiedź

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia przewiduje możliwość istotnej zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy, w następujących sytuacjach:

  1. Harmonogram i termin realizacji zamówienia może ulec zmianie w następujących sytuacjach:

- w przypadku wystąpienia usług dodatkowych lub zamiennych, o czas potrzebny na realizacje tych usług,

- w przypadku wystąpienia warunków atmosferycznych lub innych zdarzeń losowych niezależnych od Wykonawcy nie pozwalających na wykonywanie usług,

- w przypadku zawieszenia realizacji usług z przyczyn niezależnych od Wykonawcy

- w przypadku uzyskania zgody Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych na przedłużenie wykonania całości zamówienia.

2. Wynagrodzenie Wykonawcy określone w umowie może ulec zmianom w

następujących przypadkach:

- zmiany przepisów dotyczących płatności za prawidłową realizację

zamówienia

- wykonanie usług zamiennych – o wartość tych prac

- rezygnacji z części usług, jeśli taka rezygnacja będzie niezbędna do

prawidłowej realizacji przedmiotu umowy – o wartość niewykonanych prac

Inne zmiany:

- w zakresie podwykonawstwa za uprzednią zgodą Zamawiającego: powierzenie podwykonawcom innej części realizacji usług niż wskazana w ofercie Wykonawcy, zmiana podwykonawcy na etapie realizacji usług,

- w przypadku konieczności zmiany zakresu zadania – po uzgodnieniu pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą.

  1. Warunki zmian:

- inicjowanie zmian – na wniosek Wykonawcy lub Zamawiającego

- uzasadnienie zmian – prawidłowa realizacja przedmiotu umowy, obniżenie kosztów, zapewnienie optymalnych parametrów technicznych i jakościowych

- forma zmian: aneks do umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Pytanie Nr 4

W ofercie załączniku nr 1 jest miejsce na wpisanie wartości zamówienia, w tym VAT. Co w sytuacji gdy nie jesteśmy płatnikami VAT? Czy mogę w tym miejscu zrobić odpowiednią adnotację, zmianę - zważywszy na to, że w opisie składanie oferty jest zapis, że nie dopuszcza się alternatywnych co do treści i formy dokumentów? Rozumiem, to jako brak możliwości wprowadzania zmian w treści załączników składanych do oferty.

Odpowiedź

W ofercie można nie wykazywać podatku VAT, skoro nie jesteście Państwo jego płatnikami.

Pytanie Nr 5

Proszę o wyjaśnienie niespójności w treści zapytania: w pkt 5.1.2. mówi o minimalnym 3-letnim doświadczeniu, a pkt. 6.3 dotyczy wykazania usług w okresie ostatnich trzech lat – pytanie czy te usługi mogą być wykazane powyżej trzech ostatnich lat? Ponieważ w tym czasie firma może uznać się większym doświadczeniem, niż przy zawężeniu tylko do okresu trzech lat.

Dodatkowo do załącznika nr 6 – należy dołączyć dokumenty potwierdzające że wykazie usługi zostały wykazane należycie. Jakie dokumenty mają zostać dostarczone? Ponownie, ze względu na specyfikę wykonywanej działalności, dysponujemy referencjami, ale nie protokołami odbiorów, ponieważ w działalności którą prowadzimy nie są one praktykowane.

Odpowiedź

W Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane, § 1 ust.1 pkt 3 mówi:

„W celu oceny spełniania przez wykonawcę warunków, o których mowa w art.22 ust.1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (…), zamawiający może żądać następujących dokumentów: (…)

3/ wykazu wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonanych, głównie dostaw lub usług, w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których dostawy lub usługi zostały wykonane, oraz załączeniem dowodów, czy zostały wykonane lub są wykonywane należycie.”

Dokumentami potwierdzającymi spełnianie w/w przepisu będą referencje.

Pytanie Nr 6

Pytanie do zapisów umowy: odczytałam je jako odpowiadające wykonaniu robót ogólnobudowlanych, przykładowo paragraf 6 mówi o obowiązku okazania dokumentacji dotyczącej materiałów używanych do wykonania zadania (odnosi się to ponownie do zamówień z zakresu robót budowlanych) – w sytuacji specyfiki niniejszego zapytania - działań z zakresu rzemiosła tradycyjnego jest to niewykonalne, czy w tej sytuacji można taką dokumentację zastąpić oświadczeniem ze strony Wykonawcy?

Dalej w treści umowy są odniesienia wyłącznie do „elementów wyposażenia grodziska”, natomiast specyfikacja zapytania odnosi się również do przeprowadzenie warsztatów, itp. Czy te zapisy będą uzupełnianie, jeśli tak to w jakim zakresie, ponieważ chcielibyśmy mieć pełną wiedzę na temat treści zapisów do umowy.

Odpowiedź

Tak, wszelkie rodzaju oświadczenia Wykonawców będą uwzględniane przez Zamawiającego.

W projekcie umowy, w paragrafie 1 mówi się, że Wykonawca zobowiązuje się do wykonania na rzecz Zamawiającego przedmiotu umowy polegającym na wykonaniu usług wymienionych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

To określenie dotyczy również planowanych warsztatów.

Pytanie Nr 7

Odnośnie załączenia aktualnego odpisu z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji – czy zostanie przyjęty przez Państwa wydruk ze strony CEIDG ?

Odpowiedź

Tak, wydruk ze strony SEIDG będzie uwzględniony.

Pytanie Nr 8

Proszę o wyjaśnienie: w treści zapytania pkt. 15.4 Zamawiający nie przewiduje możliwości udzielania zaliczek na poczet wykonania zamówienia. Natomiast w treści umowy w paragrafie 4 jest mowa o regulowaniu faktur za pomocą częściowych protokołów odbioru. Czy w takim razie brane są pod uwagę płatności zaliczkowe?

Odpowiedź

Nie, płatności zaliczkowe nie będą brane pod uwagę.

Wykonawca może otrzymać zapłatę za część wykonanych prac, po sporządzeniu protokołu odbioru i złożeniu faktury.

Wójt

mgr Jacek Oglęcki