OŚR.6220.5.2019 

Grudusk, 03.01.2020 r.

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2019 poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 63 ust. 1 i 4, art. 64 ust. 1, art. 66 i art. 68 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji  o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 630 z późn. zm. zwaną dalej „ustawą ooś”), a także § 3 ust. 1 pkt 52 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71), po rozpatrzeniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z załącznikami, złożonego przez MB SUN 2 Sp. z o. o. ul. Tumska 4/2, 02-430 Warszawa oraz uzyskaniu wymaganych przepisami powyższej ustawy opinii

p o s t a n a w i a m

  1. nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wolnostojącej farmy fotowoltaicznej ,,Grudusk B’’, o mocy do 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą zapewniającą poprawną pracę oraz zabezpieczającą mienie;
  2. w ramach oceny oddziaływania na środowisko opracować Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (zwany dalej „raportem ooś”), zgodny z art. 66 ustawy ooś, w którym szczegółowej analizie należy poddać oddziaływanie przedmiotowego przedsięwzięcia na warunki przyrodnicze Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

 

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20.09.2019 r. do Wójta Gminy Grudusk wpłynął wniosek firmy MB SUN 2  Sp. z o.o. ul. Tumska 4/2, 02-430 Warszawa o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wolnostojącej farmy fotowoltaicznej ,,Grudusk B’’, o mocy do 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą zapewniającą poprawną pracę oraz zabezpieczającą mienie. Przedmiotowe przedsięwzięcie zaplanowane zostało na działkach o nr ewid.: 45, 46 i 47 obręb Wiśniewo, gmina Grudusk, powiat ciechanowski. Do przedmiotowego wniosku dołączone zostały: karta informacyjną przedsięwzięcia, mapa ewidencyjną obejmującą przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie wraz                               z terenem działek sąsiednich, wypis z ewidencji gruntów obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie.

Po analizie przedłożonych dokumentów stwierdzono, że przedmiotowe przedsięwzięcie kwalifikuje się do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 52 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016r., poz.71).

           Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 ustawy ooś dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko jest wymagane uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawanej na podstawie art. 75 ust. 1 pkt 4 cyt.  ustawy przez właściwego ze względu na miejsce realizacji inwestycji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.                             Dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko jest czynnością fakultatywną.

Zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy ooś organ prowadzący postępowanie zobowiązany jest do zasięgnięcia opinii właściwych organów tj.: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

W związku z powyższym Wójt Gminy Grudusk pismem z dnia 11.10.2019 r., znak: OŚR.6220.5.2019 wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie o wyrażenie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby o określenie zakresu ewentualnego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

          Zawiadomieniem z dnia 11.10.2019 r. znak: OŚR.6220.5.2019  Wójt Gminy Grudusk zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji                          o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wolnostojącej farmy fotowoltaicznej ,,Grudusk B’’, o mocy do 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą zapewniającą poprawną pracę oraz zabezpieczającą mienie’’ oraz o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy i o możliwości składania uwag i wniosków. Stosowana informacja zamieszczona została także w publicznie dostępnym wykazie danych                                          o dokumentach zawierających informacje  o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Grudusk www.grudusk.com oraz wywieszona na tablicy ogłoszeń  w Urzędzie Gminy Grudusk oraz na tablicy informacyjnej miejscowości Wiśniewo – za pośrednictwem sołtysa.

W odpowiedzi na powyższe pismo Wójta Gminy Grudusk opinią z dnia 31 października 2019 r. znak: WOOŚ-I.4220.1091.2019.MŚ Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska                                w Warszawie wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wolnostojącej farmy fotowoltaicznej ,,Grudusk B’’, o mocy do 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą zapewniającą poprawną pracę oraz zabezpieczającą mienie, istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wskazując w uzasadnieniu, iż inwestycja może potencjalne negatywnie wpływać na warunki przyrodnicze Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, jednocześnie określając zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na  środowisko zgodny z art. 66 ustawy ooś, ze szczególnym wpływem inwestycji na warunki przyrodnicze Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie opinią sanitarną z dnia 29 października 2019 r. (data wpływu: 05.11.2019 r.) z energii, co jest zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju. nak pisma: ZNS.712.43.114.2019 stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia uzasadniając, że ogniwa fotowoltaiczne oraz towarzysząca infrastruktura  w trakcie eksploatacji nie są źródłem hałasu ani zanieczyszczeń. Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych stanowi źródło tzw. czystej

Zawiadomieniem z dnia 08.11.2019 r. znak: OŚR.6220.5.2019 Wójt Gminy Grudusk poinformował strony niniejszego postępowania o fakcie wydania wymaganych przepisami ustawy ooś opinii przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie                                      i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie i z możliwością  zapoznania się z ww. opiniami.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie w nawiązaniu do wystąpienia Wójta Gminy Grudusk o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko po przeanalizowaniu wniosku wraz z załącznikami pismem z dnia 02.12.2019 r. (data wpływu: 04.12.2019) znak: WA.RZŚ.436.1.1726.2019.ZZ01.MZ wyraził opinię, że dla  przedsięwzięcia pn. ,,budowa wolnostojącej farmy fotowoltaicznej ,,Grudusk B’’, o mocy do 2 MW wraz  z infrastrukturą towarzyszącą zapewniającą poprawną pracę oraz zabezpieczającą mienie’’ nie istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wskazując                                      jednocześnie na konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków lub wymagań, o których mowa w art. 82 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy ooś lub nałożenia obowiązku działań, o których mowa w art. 82 ust. 1pkt 2 lit. b ustawy ooś, z uwzględnieniem następujących elementów:

  1. prace związane z realizacją przedsięwzięcia prowadzić w sposób niezagrażający środowisku gruntowo-wodnemu min. poprzez użycie sprzętu będącego w dobrym stanie technicznym, odpowiednią organizację robót budowlanych, magazynowanie materiałów i surowców niezbędnych do prowadzenia robót w sposób bezpieczny dla środowiska wodno-gruntowego;
  2. teren inwestycji wyposażyć w materiały sorpcyjne umożliwiające szybkie usunięcie ewentualnych wycieków paliw;
  3. w sytuacjach awaryjnych, takich jak wyciek paliwa, podjąć natychmiastowe działanie w celu usunięcia awarii oraz usunięcia zanieczyszczonego gruntu; zanieczyszczony grunt należy przekazać podmiotom uprawnionym do jego rekultywacji;
  4. na etapie realizacji niezanieczyszczone wody opadowe i roztopowe z terenu zaplecza budowy odprowadzać do gruntu; odprowadzanie ww. wód prowadzić w sposób nie powodujący zalewania terenów sąsiednich oraz nie zmieniając stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku i natężenia odpływu. ww. wód znajdujących się na gruncie;
  5. prace ziemne związane z montażem paneli fotowoltaicznych (posadowienie konstrukcji) oraz układaniem okablowania prowadzić bez konieczności prowadzenia prac odwodnieniowych;
  6. na etapie realizacji oraz ewentualnie eksploatacji inwestycji ścieki bytowe odprowadzać do szczelnych zbiorników bezodpływowych typu TOI-TOI, zbiorniki systematycznie opróżniać przez uprawnione podmioty;
  7. czyszczenie paneli fotowoltaicznej wykonywać za pomocą czystej wody;
  8. w przypadku zastosowania transformatorów olejowych należy zastosować szczelne misy olejowe będące w stanie zmagazynować 100% oleju, wykonane z takich materiałów aby olej nie przedostał się do środowiska gruntowo-wodnego.
  9. odpady magazynować w sposób selektywny, a następnie sukcesywnie przekazywać do odbioru podmiotom posiadających stosowne zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami.

Przedstawione powyżej uwarunkowania przyczynią się do ochrony środowiska gruntowo-wodnego.

Zawiadomieniem znak: OŚR.6220.5.2019 z dnia 05.12.2019 r. organ poinformował strony przedmiotowego postepowania o ww. opinii wydanej przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie,  Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.  Stosowna informacja została także zamieszczona w publicznie dostępnym wykazie danych                                          o dokumentach zawierających informacje  o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Grudusk www.grudusk.com oraz wywieszona na tablicy ogłoszeń  w Urzędzie Gminy Grudusk oraz na tablicy informacyjnej miejscowości Wiśniewo – za pośrednictwem sołtysa.

Po dokładnej analizie wniosku wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia, jak również otrzymanych opinii wyżej wymienionych organów oraz kierując się uwarunkowaniami zwartymi w art. 63 ust. 1 ustawy ooś organ postanowił nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wolnostojącej farmy fotowoltaicznej ,,Grudusk B’’, o mocy do 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą zapewniającą poprawną pracę oraz zabezpieczającą mienie argumentując to w odniesieniu do poszczególnych uwarunkowań w następujący sposób:

  1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:
  2. a) skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie wolnostojącej farmy fotowoltaicznej ,,Grudusk B’’, o mocy do 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą zapewniającą poprawną pracę oraz zabezpieczającą mienie. Przedmiotowe przedsięwzięcie zaplanowane zostało na działkach o nr ewid.:  45, 46 i 47 obręb Wiśniewo, gmina Grudusk, powiat ciechanowski.

Łączna powierzania zabudowy, na której zaplanowano lokalizację farmy fotowoltaicznej wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną wyniesie maksymalnie do 1,40 ha, przy całkowitej powierzchni działek inwestycyjnych 5,5313 ha. Instalacja ma za zadanie przetwarzać energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną i po odpowiednim jej przetransformowaniu dostarczać ją do systemu dystrybucyjnego.

Projektowana instalacja fotowoltaiczna będzie się składać z następujących elementów:

  • ogniwa fotowoltaiczne na wolnostojących konstrukcjach wsporczych;
  • przekształtniki DC/AC (inwertery) podczepiane do konstrukcji wsporczych lub zlokalizowane w kontenerowej stacji;
  • wolnostojące kontenerowe stacje transformatorowe SN/nN – od 1 do 2 sztuk;
  • instalacja solarna prądu stałego;
  • trójfazowa instalacja elektryczna prądu przemiennego;
  • przyłącze kablowe SN (wraz ze słupem elektroenergetycznym);
  • układ pomiarowo-rozliczeniowy w miejscu dostarczania/odbioru energii elektrycznej;
  • układy pomiarowo-kontrolne na zaciskach systemu;
  • ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa;
  • kontenerowy magazyn energii.
  • instalacja oświetleniowa i system monitoringu przemysłowego.

Teren, na którym planowana jest realizacja przedsięwzięcia jest obecnie terenem użytkowanym rolniczo (grunty orne IIIa, IIIb, IVa i V klasy bonitacyjnej oraz łąki ŁIII klasy bonitacyjnej). Bezpośrednie sąsiedztwo terenu, na którym planowana jest inwestycja, stanowią użytki rolne                  i pastwiska.

Dla terenu na, którym planowane jest przedsięwzięcie brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w odległości ok. 35 m na północ od granicy omawianego obszaru inwestycji, po drugiej stronie drogi wojewódzkiej DW 544.

Inwestor zakłada etapowanie realizacji przedsięwzięcia.

Nie przewiduje się wykonania utwardzonych ciągów komunikacyjnych pomiędzy rzędami paneli. Ze względu na wysokość montażu pierwszego rzędu paneli od powierzchni gruntu (0,5-1m), przy zachowaniu należytej częstotliwości wykaszania, wzrastająca trawa nie będzie miała wpływu na zacienienie paneli.

Na potrzeby elektrowni projektuje się moduły o mocy jednostkowej od 280 Wp do 500 Wp. Polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Przewiduje się montaż (w zależności od wybranej mocy jednostkowej modułów) od ok. 4.000 do ok. 7.141 modułów z założeniem, że ilość modułów składająca się na każdy 1 MW mocy wyniesie od ok. 2.000 sztuk do ok. 3.571.

Grupy paneli zainstalowane zostaną na dedykowanych wolnostojących konstrukcjach wsporczych o kącie nachylenia dobranym dla omawianej szerokości geograficznej, dzięki czemu zostanie zapewnione ich optymalne nasłonecznienie w ciągu roku.

Moduły fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, który następnie musi zostać przetworzony na trójfazowy prąd przemienny. W tym celu przewiduje się zastosowanie falowników (inwerterów).

Montaż inwerterów przewiduje się do konstrukcji wsporczych paneli lub w pomieszczeniu stacji kontenerowej.

W celu połączenia modułów w stringi i przyłączenia ich do falowników przewiduje się instalację solarną wykonaną przewodami solarnymi z żyłami miedzianymi w izolacji                                 z komponentu sieciowanego oraz z podwójnie izolowaną powłoką.

Przewiduje się montaż wolnostojących konstrukcji wsporczych (stołów) w układzie 4 lub 5 rzędów paneli w orientacji poziomej lub 2 - 3 rzędów w orientacji pionowej.

Przewidziano zastosowanie systemu mocowań opartego na szynach montażowych wbijanych w ziemię (na etapie projektu budowalnego może pojawić się konieczność częściowego wykonania fundamentów w celu posadowienia konstrukcji, co uzależnione będzie od wyników badań geologicznych). Podpory należy wbijać w ziemię za pomocą kafara na głębokość około 2 m z uwzględnieniem wytycznych uprawnionego geologa, które będą sporządzone na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Konstrukcje tworzące pojedyncze stoły będą umożliwiać proste i trwałe łączenie ze sobą, tworząc rzędy zgodnie z planem zagospodarowania. W celu przyłączenia projektowanej farmy fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej, przewiduje się posadowienie od 1 do 2 wolnostojących kontenerowych stacji transformatorowych SN/0,4 kV.

Obudowa stacji jest modułową prefabrykowaną konstrukcją żelbetową składającą się z fundamentu betonowego i obudowy betonowej. Podłoga posiada otwory włazowe umożliwiające wejście do fundamentu. Zastosowane rozwiązania uwzględnią szczelną misę olejową lub równoważne rozwiązanie, które uniemożliwi wyciek oleju w przypadku awarii transformatora. Budynek stacji pomalowany zostanie kolorami naturalnymi wpisującymi się w krajobraz.

Przy budynku stacji transformatorowej planowane jest ułożenie opaski z kostki brukowej,                             a w celu umożliwienia parkowania ekipom konserwacyjnym przy stacji utwardzony zostanie plac manewrowy oraz droga dojazdowa.

Przyjmuje się możliwość zastosowania jednego magazynu energii o mocy ok. 1-2,5 MW na każdy 1 MW mocy zainstalowanej paneli. Magazyn może zostać wykonany w technologii kontenerowej i wyposażony w kompletne układy falowników i automatyki pozwalającej na płynną pracę w układzie źródło energii-magazyn. Wymiary przykładowego pojedynczego magazynu to ok. 4 x 10 x 3m. Sposób i konkretne miejsce przyłączenia projektowanej farmy fotowoltaicznej do sieci zostanie uzgodnione z zarządcą sieci i określone w warunkach przyłączenia do sieci oraz w dokumentacji projektowej.

Wokół terenu elektrowni (oraz każdego z etapów elektrowni) projektuje się ogrodzenie z siatki zgrzewalnej o wysokości około 2 m ocynkowanej i powlekanej PCV.

W celu minimalizacji oddziaływania pola elektromagnetycznego wszystkie linie kablowe niskiego i średniego napięcia (oprócz przewodów nn prowadzonych po konstrukcji nośnej paneli) będą wykonane jako podziemne.

Panele fotowoltaiczne zostaną pokryte powłoką antyrefleksyjną, co z jednej strony zwiększy absorbcję promieniowania słonecznego, a z drugiej strony zapobiegnie efektowi odbicia światła od paneli, tzw. olśnieniu. 

Na etapie eksploatacji farma fotowoltaiczna nie będzie wymagała stałej obsługi. Farma wymagać będzie tylko okresowych przeglądów i konserwacji.

Realizacja inwestycji nie będzie wiązała się z wycinką drzew.

  1. b) powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie:

Na terenie Gminy Grudusk planowana jest realizacja kilku innych przedsięwzięć tego samego rodzaju jednakże z uwagi na to, iż oddziaływanie inwestycji zamyka się w granicach działki inwestycyjnej nie powinno oddziaływać na tereny sąsiednie, tym samym powodować kumulacji oddziaływań.

  1. c) wykorzystania zasobów naturalnych:

Zapotrzebowanie na surowce jest zależne od etapu realizacji przedsięwzięcia, które można podzielić na dwa etapy: (etap realizacji) montażu i etap eksploatacji. Na etapie montażu, analizowane przedsięwzięcie będzie wykorzystywało niewielkie ilości surowców, materiałów, paliw i energii oraz niewielkie ilości wody, konsumpcyjnych oraz sanitarnych. Woda pitna dostarczana będzie w opakowaniach jednostkowych. W przypadku prac konserwacyjnych pracownicy zaopatrywać się będą w wodę do celów konsumpcyjnych we własnym zakresie.

Wg informacji zawartych w KIP panele fotowoltaiczne nie wymagają mycia, gdyż są                               w wystarczającym stopniu oczyszczane poprzez wody opadowe. W przypadku gdyby jednak konieczne było okresowe mycie paneli fotowoltaicznych w trakcie prac konserwacyjnych  woda dostarczana będzie na teren inwestycji za pomocą beczkowozu. Do mycia nie będą wykorzystywane środki czyszczące, w tym detergenty. Mycie modułów z resztek organicznych, kurzu i pyłu przewiduje się w razie konieczności (max. 1 - 2 razy w roku). Powierzchnie szklane będą zraszane wodą, a następnie osad z powierzchni szklanych modułów fotowoltaicznych będzie ściągany za pomocą urządzeń ręcznych lub mechanicznych. Możliwe jest także wykorzystanie czystej wody pod ciśnieniem. Zapotrzebowanie na wodę przeznaczoną do mycia szklanych powierzchni modułów wynosić będzie szacunkowo 105 m3 w skali roku.

          W trakcie realizacji i eksploatacji elektrowni będą wykorzystywane surowce takie jak: aluminium, żelazo i stal w ilościach marginalnych oraz materiały do których zaliczyć można: różnego rodzaju opakowania, sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne.

W procesie produkcji energii nie będą użytkowane zasoby naturalne (paliwa kopalne), ze względu na fakt, iż do wytwarzania elektryczności na tego typu instalacjach nie są wykorzystywane paliwa. Jedynym zużywanym zasobem naturalnym będzie paliwo stosowane do środków transportu, ale tylko w czasie budowy z uwagi na niewielką w skali roku wielkość zużycia paliwa nie będzie to oddziaływanie istotne.

  1. d) emisji i występowania innych uciążliwości:

W związku z charakterem przedsięwzięcia w trakcie jego realizacji wystąpią okresowe uciążliwości tj. emisja hałasu oraz zanieczyszczeń do powietrza, pochodząca z eksploatacji maszyn oraz ruchu pojazdów.

Podczas prowadzenia prac budowlanych stosowany będzie sprzęt sprawny technicznie                                i poddawany będzie regularnym przeglądom.

Teren budowy wyposażony będzie w środki do neutralizacji substancji ropopochodnych.                     W przypadku wycieku substancji ropopochodnych na powierzchnię ziemi będą stosowane sorbenty. Jeśli natomiast substancje przenikną do ziemi, zostanie ona niezwłocznie zebrana                        i przekazana do unieszkodliwienia podmiotom posiadającym stosowne  uprawnienia. Tankowanie i uzupełnianie płynów będzie odbywać się poza terenem inwestycji.

Uciążliwości te będą miały charakter krótkotrwały i ustąpią po zakończeniu prac budowlanych.

Wszystkie odpady powstające w czasie realizacji przedsięwzięcia będą selektywnie magazynowane, a następnie przekazywane do odzysku lub utylizacji uprawnionym podmiotom. Podczas realizacji inwestycji zastosowane zostaną przenośne toalety systematycznie opróżniane przez specjalistyczną firmę.

Nie przewiduje się bezpośredniego wpływu inwestycji na stan jakościowy i ilościowy wód powierzchniowych i podziemnych.

Realizacja inwestycji przyczyni się do zmniejszenia wykorzystania energii elektrycznej wytwarzanej przez konwencjonalne źródła jednoczenie redukując emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Eksploatacja instalacji fotowoltaicznych nie będzie powodowała zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego.

Elektrownie fotowoltaiczne należą do przedsięwzięć o małym oddziaływaniu akustycznym na środowisko (transformatory i inwertery). Skala i lokalizacja przedsięwzięcia nie powinna powodować ujemnego oddziaływania na zdrowie i życie ludzi.

  1. e) ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii:

Normalna eksploatacja farmy fotowoltaicznej nie niesie za sobą zagrożenia wystąpienia poważnej awarii w rozumieniu ww. ustawy Prawo ochrony środowiska, rodzaj i ilość substancji niebezpiecznych znajdujących się na terenie farmy, nie spowoduje jej zakwalifikowania do zakładów o dużym lub zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.                      Na obszarze lokalizacji planowanego przedsięwzięcie nie ma zagrożenie wystąpienia katastrof naturalnych. Inwestycja nie będzie zlokalizowana w strefie zagrożenia powodziowego, w strefie zagrożonej możliwością wystąpienia osuwisk, ruchów skorupy ziemskiej, występowania porywistych wiatrów itp. Obszar planowanej inwestycji nie jest otoczony lasami lub innymi obiektami podatnymi na występowanie pożarów. Jedynym elementem na terenie farmy fotowoltaicznej, który może ulec spaleniu będzie transformator. Będzie się on jednak  znajdował w betonowym obiekcie budowlanym, co gwarantuje brak możliwości dalszego przeniesienia ognia. Dodatkowo, pozostałe elementy farmy fotowoltaicznej wykonane zostaną z materiałów całkowicie niepalnych (metale oraz szkło). Farma fotowoltaiczna została zaprojektowana z uwzględnieniem obserwowanych obecnie możliwości wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Procesowi budowy i funkcjonowaniu farmy fotowoltaicznej nie towarzyszy zagrożenie możliwości wystąpienia katastrofy budowlanej. Infrastruktura farmy jest dostarczana w większości w postaci prefabrykowanej i montowana za pomocą prostych narzędzi ręcznych. Charakter wykonywanych prac budowlanych nie niesie zagrożenia dla terenów sąsiednich, nawet w przypadku zaistnienia błędu ludzkiego, nieprawidłowego montażu urządzeń, bądź uszkodzenia elementów farmy. W przypadku uszkodzenia poszczególnych elementów farmy będą one podlegały łatwej i prostej wymianie. Wszelkie możliwe awarie mogą mieć jedynie charakter usterki technicznej, które nie stanowią zagrożenia dla trwałości elementów konstrukcyjnych farmy.

  1. f) przewidywanych ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów oraz ich wpływu na środowisko:

Powstające odpady będą gromadzone selektywnie w osobnych pojemnikach lub kontenerach przeznaczonych na te odpady. Wytworzone odpady zostaną przekazane uprawnionej firmie, celem ich odzysku lub unieszkodliwienia.

  1. Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego- uwzględniające:
  2. a) obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych:

Planowane przedsięwzięcie nie jest położone na obszarach wodno-błotnych lub innych obszarach  o niskim poziomie wód gruntowych, w tym siedliskach łęgowych oraz przy ujściu rzek.

  1. b) obszary wybrzeży i środowisko morskie:

Przedmiotowe przedsięwzięcie leży poza obszarami wybrzeży i obszarami morskimi.

  1. c) obszary górskie lub leśne:

Planowane przedsięwzięcie leży poza obszarami górskimi i leśnymi.

  1. d) obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:

W miejscu realizacji inwestycji oraz jej pobliżu nie występują obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód bądź obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych.

  1. e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody:

Obszar inwestycji położony jest na terenie Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, dla którego obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Nr 21 Wojewody Mazowieckiego  z dnia 15 kwietnia 2005 r. w sprawie Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 91 poz. 2453, ze zm.).

Krośnicko-Kosmowski Obszar Chronionego Krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokojenia potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem, a także pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych. Korytarze ekologiczne są poddane szczególnej ochronie w ramach sieci obszarów chronionych wyznaczonych i zarządzanych zgodnie                               z przepisami ustawy o ochronie przyrody. Utrzymanie korytarzy i właściwe gospodarowanie  w ich obrębie ma istotne znaczenie dla ochrony siedlisk i gatunków. Ww. rozporządzenie określa szereg zakazów, w tym zakaz realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614, z późn. zm.) dopuszcza na terenie obszaru chronionego krajobrazu realizację przedsięwzięć mogących znaczono oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy ooś wykazała brak znaczącego negatywnego wpływu na ochronę przyrody obszaru chronionego krajobrazu.

Najbliżej położony obszar Natura 2000, obszar specjalnej ochrony ptaków Doliny Wkry                         i Mławki PLB140008 znajduje się w odległości ok. 21,5 km w kierunku zachodnim od planowanej inwestycji.

Biorąc powyższe pod uwagę Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie  stwierdził, że przedmiotowa inwestycja może potencjalnie negatywnie wpływać na warunki przyrodnicze Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, dlatego też postanawia się stwierdzić obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na Krośnicko-Kosmowski Obszar Chronionego Krajobrazu.

  1. f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

Z przedstawionej dokumentacji nie wynika, aby w miejscu realizacji inwestycji oraz w jej pobliżu występowały obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone.

  1. g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

Z przedłożonej dokumentacji wynika, że w miejscu realizacji inwestycji nie występują obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne.

  1. h) gęstość zaludnienia:

Gęstość zaludnienia na terenie gminy Grudusk wynosi 38 osób/km2.

  1. i) obszary przylegające do jezior:

W rejonie inwestycji nie występują jeziora.

  1. j) uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej:

W rejonie realizacji przedsięwzięcia brak jest uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej.

  1. k) wody i obowiązujące dla nich cele środowiskowe:

Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane jest w dorzeczu Wisły w obszarze jednolitej                        części wód powierzchniowych PLRW 20001726866 Łydynia od źródeł Pławnicy. Dla JCWP Łydynia do źródeł Pławnicy stan określono jako dobry, a określenie celów środowiskowych uznano za zagrożone. Dla przedmiotowej JCW nie wyznaczono derogacji na podstawie Ramowej Dyrektywy Wodnej, tj. Dyrektywy 2000/60/WE.  Nie przewiduje się bezpośredniego wpływu przedsięwzięcia na stan jakościowy i ilościowy wód powierzchniowych.

Teren realizacji przedsięwzięcia zlokalizowany jest w granicy jednolitej części wód podziemnych o europejskim kodzie PLGW200049, której stan chemiczny określono jako dobry, ilościowy określono jako dobry, a osiągnięcie celów środowiskowych uznano za niezagrożone.

Planowana inwestycja nie znajduje się w obszarze szczególnego zagrożenia powodzią wynikającym ze studiów ochrony przeciwpowodziowej, określonych w art. 549 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2268, ze zm.) zwanej dalej prawem wodnym. Zgodnie z art. 549 Prawa wodnego studia ochrony przeciwpowodziowej dla poszczególnych rzek zachowują ważność do czasu przekazania organom określonym w art. 171 ust. 4  pkt 7-9 Prawa wodnego map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego dla tych rzek.

Wody opadowe i roztopowe odprowadzane będą do gruntu poprzez spływ powierzchniowy.

Nie przewiduje się konieczności wykonywania głębokich wykopów (podpory konstrukcji wsporczych modułów będą wbijane w ziemię za pomocą kafara).

3) Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych pkt 1 i pkt 2 wynikające z:

  1. a) zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:

Zasięg przestrzenny oddziaływania przedsięwzięcia nie przekroczy granic działki inwestycyjnej.

  1. b) transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:

Lokalizacja, skala i charakter przedsięwzięcia wyklucza jakiekolwiek oddziaływanie transgraniczne z uwagi na dużą odległość od granic Państwa.

  1. c) wielkości i złożoności oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:

Ze względu na rodzaj i skalę przedsięwzięcia, nie przewiduje się możliwości wystąpienia oddziaływań o znacznej wielkości lub złożoności.

  1. d) prawdopodobieństwa oddziaływania:

Informacje zawarte w zgromadzonej dokumentacji potwierdzają wystąpienie nieznacznych oddziaływań na etapie realizacji przedsięwzięcia. Oddziaływania te będą miały krótkotrwały charakter i ograniczą się do najbliższego obszaru realizacji inwestycji.  Ponadto zostaną ograniczone poprzez zastosowanie odpowiedniej organizacji robót.

  1. e) czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania:

Oddziaływania powstałe na etapie realizacji przedsięwzięcia będą krótkotrwałe i ustąpią po zakończeniu prac związanych z budową. Eksploatacja przedsięwzięcia może negatywnie wpływać na otaczające środowisko przyrodnicze.

Po przeanalizowaniu zgromadzonych materiałów, w tym opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony  Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego                       w Ciechanowie oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie uwzględniając rodzaj i skalę projektowanego przedsięwzięcia oraz biorąc pod uwagę łączne uwarunkowania określone w art. 63 ust. 1 ustawy ooś organ stwierdza, że realizacja inwestycji może skutkować niekorzystnym wpływem na  środowisko przyrodnicze i bioróżnorodność Krośnicko-Kosmowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu  dlatego też postanowiono nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko                       w ramach której opracowany Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko zgodny z art. 66 ustawy ooś, pozwoli na zidentyfikowanie zagrożeń względem elementów środowiska przyrodniczego.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

 

P O U C Z E N I E

Na niniejsze postanowienie stronom służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia za moim pośrednictwem.

Otrzymują:

  1. Inwestor – MB SUN 2 Sp. z o.o. ul. Tumska 4/2, 02-430 Warszawa.
  2. Strony postępowania wg. akt sprawy.
  3. Strona internetowa Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Grudusk grudusk.com.
  4. Tablica ogłoszeń Urzędu Gminy Grudusk.
  5. Tablica ogłoszeń sołectwa Wiśniewo.
  6. A/a.

Do wiadomości:

  1. Regionalny Dyrektor

Ochrony Środowiska

w Warszawie

  1. Henryka Sienkiewicza 3

00-015 Warszawa

  1. Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny

w Ciechanowie

  1. Sienkiewicza 27

06-400 Ciechanów

  1. Dyrektor Regionalnego

Zarządu Gospodarki Wodnej

w Warszawie

  1. Zarzecze 13B

03-194 Warszawa