Grudusk, 15 maja 2017 r

 OR-SO.271.12.4.2017

PN-5/5/2017

WYJAŚNIENIE TREŚCI SIWZ

dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest:

„Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz ze sprzętem specjalistycznym dla OSP Grudusk gm. Grudusk”

W związku ze złożonymi przez Wykonawcę pytaniami do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z 29 stycznia 2004  r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz.2164 z późn. zm.), wyjaśniam co następuje:

Pytanie Nr 1:

W pkt. 10.13. SIWZ Zamawiający opisuje sposób oznakowania koperty poprzez

naniesienie m.in. numeru sprawy PN-4/4/2017. Nr ten jest inny aniżeli znak postepowania umieszczony na stronie tytułowej SIWZ. Prosimy zatem o odpowiedź, który numer

postępowania jest prawidłowy? W przypadku błędnie oznakowanej korespondencji

mogłoby dojść do jej otwarcia przed terminem składania ofert.

Odpowiedź:

Prawidłowy numer sprawy: PN-5/5/2017.

Nr PN-4/4/2017 został w pkt 10.13. naniesiony pomyłkowo, odpowiednie zmiany

dokonane w SIWZ zostały zamieszczone na stronie internetowej Zamawiającego.

Pytanie Nr 2:

W § 6 ust.1 umowy Zamawiający określa: „Za ewentualną nieterminową dostawę przedmiotu umowy Zamawiający może obciążyć Wykonawcę karą umowną w wysokości

1 % wartości brutto umowy za każdy kalendarzowy dzień opóźnienia licząc od dnia

następnego przypadającego po dniu, w którym miała nastąpić dostawa, do dnia dostawy”.

Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę umowy w części dotyczącej kary umownej za każdy dzień opóźnienia wykonania przedmiotu zamówienia przez ustalenie wartości kary umownej w wysokości 0,05 % przedmiotu zamówienia brutto za każdy dzień opóźnienia, tak samo jak ma to miejsce w przypadku zwłoki w naprawie pojazdu?

Uzasadniając postawione pytania w zakresie wysokości kar umownych pragniemy

wyjaśnić, że zaproponowana przez Zamawiającego wartość kar umownych jest zbyt

rygorystyczna. Ponadto podane przez Zamawiającego parametry powodują w praktyce konieczność przerzucenia związanego z nimi ryzyka na Zamawiającego przez złożenie mu oferty uwzględniającej te rygory – oferta Wykonawcy w swojej cenie musi zawierać wycenę ryzyka Wykonawcy, które nakłada Zamawiający. W sytuacji gdyby Zamawiający uwzględnił propozycje Wykonawcy lub w inny sposób zmienił rygory w części wskazanej przez Wykonawcę tym samym mógłby, w praktyce, uzyskać niższą cenę za kryterium wyboru oferty – najniższa cena co do wydatkowanych środków. Brak zmiany parametrów umowy (SIWZ) jest również dyskryminacją Zamawiającego przez samego siebie wobec innych podmiotów, które wymagają podobnych dostaw i oferują mniej rygorystyczne parametry kierując potencjalnych Wykonawców i ich oferty do innych przetargów. Wskazując wartość proponowanej przez nas kary umownej odwołujemy się do wartości odsetek ustawowych w ujęciu dziennym, tj. 0,035 % jednocześnie podnosząc i

zaokrąglając ją do wartości 0,05 %.

Zarazem oczekiwane przez Zamawiającego kary umowne nie pozostają w relacji do wartości potencjalnej szkody Zamawiającego i są rażąco wygórowane, co prowadziłoby do nieuzasadnionego wzbogacenia uprawnionego.

Odpowiedź:

Tak, wyrażamy zgodę na zmianę umowy w części dotyczącej kary umownej za każdy dzień opóźnienia wykonania przedmiotu zamówienia przez ustalenie wartości kary umownej w wysokości 0,05 % przedmiotu zamówienia brutto, za każdy dzień opóźnienia.

Pytanie Nr 3:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Wysokość maksymalna pojazdu nie większa niż 3100 mm.”

Czy Zamawiający dopuści zaoferowanie pojazdu o wysokości całkowitej wynoszącej 3300 mm? Mamy uzasadnione powody, aby obawiać się, że postawione przez Zamawiającego wymagania dot. wysokości jest zbyt rygorystyczne i niemożliwe do uzyskania, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt żądania opon pojedynczych tylnej osi, skrzyni dachowej o wysokości 0,43 m oraz mocowania do drabiny ZS21003/H, która podwyższa standardowo wysokość o co najmniej 15 cm!

Odpowiedź:

Zamawiający zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia ustalił wysokość max. pojazdu na nie większą niż 3100 mm. Takiej wysokości oczekuje od Wykonawcy.

Pytanie Nr 4:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Silnik min. Euro V moc 250kW/340KM.”

Tak postawione wymaganie wskazuje jasno na produkt marki MAN. Czy w związku z powyższym Zamawiający dopuści do udziału pojazdy innej marki, jednocześnie o mocy wynoszącej min. 210 kW?

Odpowiedź:

Nie, gdyż byłaby to istotna zmiana przedmiotu zamówienia.



Pytanie Nr 5:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Norma czystości spalin – EURO 6.”

Wymóg ten jest rozbieżny z opisanym powyżej, w którym Zamawiający opisuje silnik EURO-5. Proszę zatem o jasną odpowiedź, jaką normę emisji spalin ma spełniać silnik zaoferowanego pojazdu?

Odpowiedź:

Norma spalin minimum EURO-5.

Pytanie Nr 6:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Zbiornik wody 4500 l.” oraz „Pojazd powinien mieć maksymalną masę rzeczywistą w granicach 7500÷14000 kg…”

Czy Zamawiający dopuści zaoferowanie pojazdu ze zbiornikiem wody o objętości 4000 litrów? W naszej ocenie jest maksymalna możliwa objętość zbiornika do uzyskania przy założeniu sprzętu przewidzianego do tej klasy pojazdów i nie przekroczeniu masy 16000 kg. Nadto, chcący sprostać wymaganiu mówiącemu o tym, iż MMR pojazdu ma się mieścić w granicach 7500-14000 kg pojazd musiałby mieć zbiornik wody o objętości max. 2500 litrów.

Czy zatem Zamawiający dopuszcza dostawę pojazdu, którego maksymalna masa rzeczywista nie przekroczy 16000 kg?

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga zbiornika o pojemności min. 4500 litrów. Proponowana zmiana byłaby zmianą treści SIWZ. Faktycznie dopuszczalna masa pojazdu powinna wynosić do 16000 kg.

Pytanie Nr 7:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „…pojedyncze ogumienie na osi tylnej…”

Wymóg ten jest nie do spełnienia zważywszy na wymagania zbiornika wodnego o dużej pojemności. Opony pojedyncze mają ograniczoną nośność, która w zasadzie powoduje, że w przypadku zastosowania osi tylnej z kołami pojedynczymi konieczne jest ograniczenie pojemności zbiornika wody do 2500 litrów.

Czy w związku z powyższym Zamawiający dopuści ogumienie bliźniacze na osi tylnej, przystosowane do ciągłego obciążenia masą wynikającą z dużej objętości zbiornika wody?

Odpowiedź:

Tak, ogumienie na tylnej osi bliźniacze.

Pytanie Nr 8:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Temperatura łatwo dostępnych elementów układu wydechowego nie powinna przekroczyć 630 C.”

Prosimy o wyjaśnienie, czy w zapisie tego wymagania nie wystąpił błąd?

Odpowiedź:

Faktycznie, w zapisie tego wymagania wystąpił błąd, temperatura elementów układu wydechowego nie powinna przekroczyć 63o C (63 stopnie).

Pytanie Nr 9:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Podłoga oraz powierzchnie drzwi i ścian kabiny do wysokości 100 mm powinny być wyłożone wykładziną przeciwpoźlizgową, trwałą, łatwo zmywalną, która może być wykonana przez naniesienie powłoki.”

Z uwagi na fakt, że kabina pojazdu to wyrób handlowy o określonych walorach, nie ma możliwości wykonania powłoki, której wymaga Zamawiający, tym bardziej na drzwiach.

Czy w związku z powyższym Zamawiający dopuści zaoferowanie pojazdu z fabryczną kabiną z powierzchnia podłogi zabezpieczoną przed zabrudzeniem?

Odpowiedź:

Tak. Konstrukcja samochodu i materiały powinny być tak dobrane, aby samochód był zabezpieczony przed korozją. Przy czym zabudowa sprzętowa powinna być w całości wykonana z materiałów nierdzewnych.

Pytanie Nr 10:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Wyciągarka elektryczna montowana z przodu lub z tyłu pojazdu (montowana z tyłu nie wychodzi poza obrys zabudowy) o uciągu maksymalnym do 9 ton.”

Czy Zamawiający dopuści zaoferowanie wyciągarki o mocy 8 ton?

W tej chwili jest to najmocniejsza, dostępna na rynku wyciągarka elektryczna.

Odpowiedź:

Tak.

Pytanie Nr 11:

Dot. Zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Wysuwane szuflady na prowadnicach przystosowane do obciążeń przewożonego sprzętu.”

Prosimy o określenie ile szuflad wysuwanych należy przyjąć do kalkulacji cenowej. Jest to element dość drogi i ma wyraźny wpływ na cenę finalną pojazdu.

Odpowiedź:

Szuflady, przegrody i tace wysuwane, wykonać w ilości pozwalającej na zamocowanie zgodne z zachowaniem przepisów BHP i ergonomii, całości sprzętu przewidzianego dla tego typu samochodu oraz sprzętu dodatkowego wskazanego w tabelach. Konstrukcja samochodu i materiały powinny być tak dobrane, aby samochód był zabezpieczony przed działaniem korozji a zabudowa sprzętowa powinna być w całości wykonana z materiałów nierdzewnych.

Pytanie Nr 12:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Nad przedziałem autopompy zamontowana fala świetlna LEG.”

Prosimy o wyjaśnienie, czy w zapisie tego wymagania nie wystąpił błąd.

Odpowiedź:

„Nad przedziałem autopompy” w rozumieniu z „tyłu pojazdu” fala świetlna LED, kolor pomarańczowy, minimum 8 segmentów o mocy 3W każdy, z możliwością sterowania kierunkiem świecenia z kabiny kierowcy oraz z tablicy sterującej w przedziale autopompy.

Pytanie Nr 13:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Agregat prądotwórczy do zasilania masztu oświetleniowego.”

Zamawiający wymaga masztu z najaśnicami LED, które są już standardowo zasilane z instalacji elektrycznej pojazdu. Prosimy zatem o odpowiedź, czy z powyższego względu Zamawiający odstąpi od wymogu dostawy i zamontowania agregatu prądotwórczego?

Odpowiedź:

Nie, w opisie przedmiotu zamówienia Zamawiający wymaga dodatkowego wyposażenia pojazdu w agregat prądotwórczy.

Pytanie Nr 14:

Dot. zał. Nr 7 do SIWZ. Zamawiający wymaga m.in.: „Maszt oświetleniowy i reflektorami LED o łącznej mocy minimum 2x216W…”

Z uwagi na fakt, że normy wymagają aby najaśnice masztu posiadały określoną wielkość strumienia świetlnego, wskazanie mocy lamp nie będzie miarodajne.

Czy w związku z powyższym Zamawiający dopuści zaoferowanie pojazdu z masztem z 2 najaśnicami LED o mocy zgodnej z wytycznymi standaryzacji pojazdów KG PSP, tak więc co najmniej 30000 lumenów?

Odpowiedź:

Tak, maszt oświetleniowy z dwoma najaśnicami LED o mocy co najmniej 30000 lumenów.

Pytanie Nr 15:

Czy cały dodatkowy sprzęt ujęty w załączniku Nr 7 do SIWZ stanowi przedmiot dostawy?

Odpowiedź:

Tak.

                                                                                                                            WÓJT

                                                                                           mgr Jacek Oglęcki